MUHTEŞEM FESTİVAL AÇILIŞI
Bursa’nın Parlayan yıldızı Yenişehir ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen “Uluslararası Altın Biber Festivali” başladı.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Belediye Başkanımız Süleyman Çelik ve 5 bine yakın yerli ve yabancı misafirin katıldığı festival, Derviş Eroğlu Bulvarı'ndan Saat Kulesi meydanına kadar kortej yürüyüşü ile başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kortejde Yenişehir Osmanlı Mehter takımı, Atlı birlikler, halk oyunları ekipleri, protokol ve vatandaşlar vardı. Saat Kulesindeki törende ilk olarak konuşan Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, festivalin Yenişehir tarımının tanıtımında çok faydası olacağını belirterek, "Yenişehir sınırları içinde bulunan tarım arazisi 521 bin dönümdür. 1978 yılından bu yana 40 Avrupa ülkesine ihracat yapılıyor. İç piyasanın da büyük bölümüne biber satıyoruz. 2016 yılında 250 bin dönüm alanda sulu tarım yapabileceğiz" dedi.

Yenişehir Belediye Başkanımız Süleyman Çelik de, ilçenin tarihi bir gün yaşadığını belirterek, "Bu festival sayesinde Yenişehir gerçekten yeni bir başlangıç yapacaktır. Yenişehir Türkiye'nin parlayan yıldızıdır. Bundan sonraki hedefimiz Osmanlı'nın ilk başkenti olan Yenişehir'in tarihi misyonunu ön plana çıkarmak olacaktır. Bu festivalde bizlere sonsuz destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe'ye teşekkür ediyorum. Gayemiz ilçemizin tanıtımını yapmaktır. Şehrimiz ülke ekonomisine tarım alanında büyük katkı sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda sizleri bambaşka bir Yenişehir ile tanıştıracağız. Herkesin yaşamaktan zevk aldığı bir Yenişehir oluşturacağız" şeklinde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, Yenişehir’de ilk olarak yapılacak festivalin çok önemli olduğunu ifade ederek, "Yenişehir artık kabuğunu kıracak. Biz her zaman yanınızda olacağız. Yenişehir’in kalkınması için üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Osmanlı'nın ilk başkenti olan Yenişehir'in dünya şehri yapmaya aday bir festival olacak. 3 gün boyunca dolu dolu geçecek bir festival. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Yenişehir'in her alanda canlanması bizim için önemli. Yenişehir üretin bir ilçe. Bize düşen bu ürünlerin daha iyi pazarlanmasını sağlamak" diye konuştu. Festival açılışında konuşan Vali Karaloğlu, “Yenişehir ilçemiz, Bursa’mızın çok önemli, tarihi, kültürel tarımsal üretim merkezi olan bir yer. Bu güzel ilçemiz, Osmangazi’nin adına ilk hutbenin okunduğu, adını Osmanlıdan günümüze taşıyan bir ata yadigârı. İşte bu güzel ilçemizin hem tanıtımını yapmak hem de bu ilçede üretilen biberin her çeşidini, sebzenin her çeşidini tekrardan gündeme taşıyarak, ürettiği ürünlerin piyasada ki değerini arttırıp, çiftçinin işini kolaylaştırmak maksadı ile Büyük Şehir Belediyemizin öncülüğünde, Yenişehir Belediyemiz, İlçe Kaymakamlığımız, ilçede bulunan sivil toplum kuruluşlarımız, çiftçi örgütlerimizle birlikte bu güzel organizasyon düzenlendi.

Yenişehir ilçemizde 200 bin ton sebze üretiyoruz. Bunu sizler başarıyorsunuz. Bu üretilen sebzelerin bir kısmı 40 ülkeye buradan ihraç ediliyor. Diğer kısmı da iç pazarda kendine yer buluyor. Bu topraklar çok verimli topraklar. Bu ova insanımızın kendi imkânlarıyla, yer altı sularıyla bugüne kadar sulanıyordu. Ama artık Boğaz köy barajımız tamamlandı. Şu anda da arazide borulama işlemi yapılıyor. Bitme aşamasına geldi, inşallah 2015 sulama sezonuna hazır hale gelecek ve Yenişehir ovasının bir kısmını sulayacağız. Kalan kısmı da 2016’da hazır duruma gelecek. İnşallah sulama olayını çözünce Yenişehir ovamızdan çok daha fazla ürün alacağız. İşte bu güzel festival ile Yenişehir kendisini tanıtırken diğer taraftan da üretmiş olduğu bu güzel ürünleri gündeme taşımanın gayreti içerisinde. Değerli Yenişehirliler bizlerde bu ilçemizi çok önemsiyoruz. Yenişehir-Bilecik çift yönlü yol ihalesi yeniden yapıldı. İnşallah önümüzdeki yıllarda o yolumuzu bitirmiş olacağız. Yenişehir-İznik yolumuzu gidip gelenler görüyordur. Hızlı bir çalışma var, o yolumuz tamamlanıyor. Yine Yenişehir-İnegöl arası yol yapım çalışmalarımız devam ediyor. Hızlı tren hattımız buradan geçecek ve istasyonlarımız olacak. Zaten Yenişehir ilçemiz Uluslararası Havaalanı ile Bursa’ya hizmet veriyor. Gerçekten bu güzel ilçemiz bir odak olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yenişehir’in geleceği bugününden çok daha iyi olacak bundan hepiniz emin olun. Ben bu güzel etkinlikte emeği geçen herkese ilin Valisi olarak teşekkür ediyor, kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ile diğer davetlilere biber hediye edildi.

Daha sonra sırasıyla Yeni nesil makine sergisi, köy stantları sergisi, geçmişten günümüze resim sergisi, geçmişten günümüze tarım aletleri sergisinin açılışları yapıldı. Sergiler tek tek gezildi.

Festivalin gece bölümünde muhteşem havai fişek gösterisi yapıldı. Yenişehirde düzenlenen 1. Uluslar arası Altın Biber Festivali'nde sahne alan ünlü sanatçı Mustafa Ceceli, performansı ile seyircilerden tam not aldı.

Ceceli'nin konserini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Mesut Gündoğusu, Yenişehir Belediye Başkanımız Süleyman Çelik, Yenişehir Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Adnan Kamıl ve çok sayıda vatandaş izledi. Ceceli'nin sevilen parçalarını seslendirdiği konser büyük ilgi görürken, ünlü sanatçı konser sonunda kalabalığı coşturdu. Konser sonunda Yenişehir sokakları görülmeye değerdi.

05.09.2014