YENİŞEHİR BİBERİ DÜNYA BİRİNCİSİ
1.Uluslararası Altın Biber Festivalinde konuk sanatçı Mustafa Ceceli’ye 1.Uluslararası Altın Biber Festivali Komite Üyesi Yasemin Şen Zeytin tarafından plaket ve Yenişehir biberi takdim edildi.

Sahnede bir konuşma yapan, Yenişehir 1.Uluslararası Altın Biber Festivali Komite Üyesi Yasemin Şen Zeytin, Yenişehir’de yaklaşık 200 bin ton biber üretildiğini belirterek, Yenişehir biberinin ününün ve kalitesinin giderek tüm dünyaya yayıldığını söyledi.

1.Uluslararası Altın Biber Festivali Komite Üyesi Yasemin Şen Zeytin, bir başka konuya daha dikkat çekerek, Yenişehir’de üretilen biberlerin Türkiye’nin en lüks marketlerinin tercihleri arasında ilk sırada yer aldığının altını çizdi. Yenişehir biber çeşitlerinin Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, Amerika ve Danimarka başta olmak üzere birçok dünya ülkesine ihraç edildiğini de kaydeden Yasemin Şen Zeytin, “Çiftçilerimiz, Yenişehir biberinin pazar payını artırmak için daha kaliteli ürünler üretme mücadelesi veriyor. Bizde Yenişehir Belediyesi olarak Ziraat Odası ve Ziraat Mühendislerimizle birlikte çiftçilerimize her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha kaliteli biber üretmek demek, Yenişehir biberinin daha çok tercih edilmesi demektir. Yenişehir çiftçisi ürettiği biberlerden ciddi gelirler elde ediyor” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da, 2014 yılında yapılan açık alanda biber yetiştiren ülkeler arasında yapılan yarışmada Fas, İspanya ve Hollanda gibi dünya biber üretiminin önde gelen isimlerini geride bırakarak Yenişehir biberinin Türkiye adına birincilik getirdiğini söyledi.

Yenişehir Biberini tadan Mustafa Ceceli ,”Bu biber boşuna birinci olmamış. Gerçekten çok kaliteli bir biber, benim bile sesimi açtı, bu güzel ürünün dünyaya tanıtımında yardımcı olan ve bu festivali gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve Yenişehir Belediye Başkanımız Süleyman Çelik’e çok teşekkür ederim” dedi.

05.09.2014